Pema Chödrön: Jak być nieustraszonym w dzisiejszym świecie

Miałam jakieś sześć lat, kiedy dostałam ważną lekcję bodhiczitty od starej kobiety, która siedziała, wygrzewając się w słońcu. Pewnego dnia przechodziłam obok jej domu, czując się samotna, niekochana i wściekła.Kopałam wszystko, co tylko się dało. Ta kobieta, śmiejąc się, powiedziała do mnie: „Dziewczynko, nie pozwól, żeby życie znieczuliło twoje serce”.
Właśnie wtedy dostałam tę ważną lekcję: możemy pozwolić, żebyśmy pod wpływem doświadczeń twardnieli w taki sposób, że będziemy czuli coraz większy
żal i lęk, albo możemy pod ich wpływem łagodnieć i stawać się bardziej życzliwymi i otwartymi na to, co budzi nasz lęk. Zawsze mamy wybór.

To fragment książki Odważne życie – jednej z ważniejszych książek Pemy Chödrön, buddyjskiej mniszki, którą pokochały miliony ludzi na całym świecie. Uwielbiają ją także gwiazdy Hollywood, zwłaszcza za jej pierwszą książkę Nigdy nie jest za późno – a tę polecają m.in.: Oprah Winfrey, Gwyneth Paltrow oraz Jeff Bridges.

W swojej najnowszej książce Pema Chödrön doradza jak przyjmować to co nas spotyka. W trudnych czasach „covidowych” to jest lekcja, którą właśnie odbywamy. Czy będzie dla nas pożyteczna? Czy weźmiemy z niej co najlepsze? Historia świata pokazuje, że w dużej mierze nie mamy wpływu na to, co niesie los; natomiast zawsze – bez względu na okoliczności – mamy wybór, jak na to zareagujemy. Czy pozwolimy, żeby zawładnął nami lęk, czy odważnie zaakceptujemy pełną niedoskonałości rzeczywistość. Wybór tego drugiego jest uwalniający. Bez presji i lęku możemy czerpać ze skarbca wiedzy, jakim jest umysł. On dostarcza nam skutecznych narzędzi, jak m.in.: medytacja, odwaga, współodczuwanie, radość, życzliwość. Gdy zdecydujemy się z nich skorzystać, nauczymy się radzić sobie z trudnościami, które napotkamy na swojej drodze.

Autor: Pema Chödrön
Tytuł: „Odważne Zycie. Jak być nieustraszonym w dzisiejszym świecie
Wydawca: Wydawnictwo Zwierciadło

(fot. Oprah.com)