Najpiękniejsza rola w życiu mężczyzny. Rozmowa z Michałem Będźmirowskim

Zostawić faceta z pieluchami? Wysłać kobietę do pracy i spędzić czas z dzieckiem? Czy to w ogóle jest możliwe? Michał Będźmirowski, twórca projektu Modny Tata, ojciec dwuletniego Bruna i szczęśliwy mąż, udowadnia, że bycie tatą nie zmusza do rezygnacji z własnych zainteresowań i rozwoju. Wręcz przeciwnie – tacierzyństwo jest szansą na zyskanie zupełnie nowych doświadczeń.

Czym dla Ciebie jest męskość?

Męskość to dla mnie branie odpowiedzialności za swoje czyny i słowa. Oczywiście są różne definicje męskości i różne czynniki wpływają na jej postrzeganie, ale moim zdaniem to kwestia dojrzałości emocjonalnej i mądrości życiowej, którą często nabywa się dopiero z wiekiem.

To kiedy chłopiec staje się mężczyzną?

Wpływają na to różne czynniki. Czasami jednak nigdy to nie następuje. Jak wiemy doskonale „Piotrusiów Panów” nie brakuje, dlatego należy doceniać tych, którym udało się przemienić w mężczyznę [uśmiech]

Niektórym się jednak udaje.

Oczywiście mówię to z uśmiechem. Mężczyzną trzeba chcieć się stać, bo z tym wiąże się odpowiedzialność, za siebie, za rodzinę.

Kiedy mężczyzna staje się ojcem?

Chciałoby się rzec: w momencie kiedy dowiaduje się o tym, że będzie rodzicem. Niestety, dawcą spermy może być każdy, tatą nie wszyscy.

Ale chyba każdy chciałby tatą umieć być.

To proces. Uczymy się tego codziennie. Z mojego doświadczenia mogę śmiało stwierdzić, że to najpiękniejsza rola w życiu mężczyzny. Rola ojca.

To jak mężczyzna ma nauczyć się ojcostwa?

Najlepiej wzorce czerpać od najbliższych, od swoich rodziców, od swojego ojca. Wiemy jednak o tym, że nie wszyscy mają to szczęście by czerpać naukę od nich. Przede wszystkim musimy być otwarci na niespodzianki dnia codziennego. Musimy chcieć się uczyć, musimy wyciągać lekcje z błędów i każdego dnia zakasać rękawy by stawać się lepszym rodzicem. To również proces, który trwa chyba do końca naszego życia.

Kobieta w tym procesie mogła by pomóc. Czego mężczyzna najbardziej potrzebuje od kobiety?

Powiedziałbym, że miłości, zaufania, wsparcia, ale zabrzmiałoby trywialnie.
Wiesz co, zostańmy przy tym, mało wyszukane rzeczy są czasem najbardziej pożądane.

Jesteś autorem książki Jak być fajnym tatą i nie zwariować. No jak?

Nie ma złotego środka. Trzeba uzmysłowić sobie, że stoi przed Tobą najważniejsze zadanie w życiu, największy obowiązek ale zarazem najprzyjemniejsza przygoda, którą przeżyjesz z największą miłością swojego życia, ze swoim dzieckiem.

Kim naprawdę jest Modny Tata?

Modny Tata w XXI w. to nie tylko mężczyzna pracujący, to również osoba rozwijająca wachlarz swoich zainteresowań i taką osobą jestem.
Na co dzień jestem wykładowcą, posiadam stopień doktora, jednakże praca po drugiej stronie biurka, to nie jest całe moje życie.
Moda, sport, kultura, kuchnia, to moje zainteresowania, którymi chcę dzielić się z Wami.

A po co Modnemu Tacie tatuaże?

Dla mnie tatuaże stanowią nie tylko formę sztuki, ale również formę upamiętnienia osób wyjątkowych w moim życiu, jak również wydarzeń, które na nie wpłynęły.

Czego kobiety nie wiedzą o mężczyznach, a co mężczyźni chcieliby im powiedzieć, gdyby się odważyli?

Lepiej, żeby każdy miał swoje małe sekrety. [uśmiech]

Szczęśliwy mężczyzna to?

To ja [uśmiech]

Rozmawiała Katarzyna Magdalena Domańska

 

Michał Będźmirowski – mąż i ojciec, zawodowo doktor nauk społecznych, wykładowca akademicki, twórca projektu Modny Tata oraz autor książki Jak być fajnym tatą i nie zwariować. Projekt Modny Tata ma na celu głównie aktywizację mężczyzn na wielu różnych płaszczyznach, m.in. roli ojca w życiu dziecka, stylu życia, mody, zdrowego odżywiania, regularnych ćwiczeń, dbania o siebie i rozwoju własnego. Modny Tata chce pokazać, że mężczyzna ma też inne zadania, niż praca i zarabianie pieniędzy.

www.modnytata.pl

www.facebook.com/modnytata

→ Pytanie coachingowe: W skali od 1 do 10 – jak ważne jest dla Ciebie bycie rodzicem?