Na jaką drogę skierujesz swoje ferrari? O roli talentów w naszym życiu

Wyobraź sobie, że masz przed domem ferrari. Nowe, śliczne, czerwone. Masz też prawo jazdy i umiejętności, by je prowadzić. Posiadasz paliwo i cel swojej podróży. Sam  wybierasz drogę i jedziesz przez błotniste łąki, bezdroża i leśne dróżki. Oczywiście dojedziesz na miejsce, ale dlaczego nie wybrać czteropasmowej autostrady, która jest tuż obok?

Być może od dzieciństwa słyszysz o tym, by naprawiać siebie. Nauczyciele w szkole posyłali Cię na lekcje wyrównawcze, a pracodawca po testach umiejętności wysyłał na szkolenia, które uzupełniały Twoje braki. W świecie „równania pod linijkę” myślisz, że koniecznie potrzebujesz „coś naprawiać”.

Wybierz właściwą drogę

Od kiedy okazało się, że mamy w swojej głowie autostrady, czyli wzorce myślenia, odczuwania i  zachowania, grupa naukowców postanowiła znaleźć metodę na określenie ich z największą z możliwych dokładnością. Przepytali 80 tysięcy menedżerów o to jak pracują  z najbardziej utalentowanymi pracownikami. Nagrali wywiady z ponad milionem pracowników na temat ich pracy i tego, jak mogą się w niej rozwijać. Pracowali ponad 25 lat w 105 krajach pod skrzydłami Instytutu Gallupa. Stworzyli definicję talentu rozumianego jako wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania mający praktyczne zastosowanie. Instytut Gallupa prowadził systematyczne badania doskonałości w każdym jej zauważalnym przejawie. Badanie polegało na przeprowadzeniu wywiadów z pytaniami otwartymi. Badacze chcieli usłyszeć, jak ci, którym udało się osiągnąć doskonałość w jakiejś dziedzinie, własnymi słowami opisują to, co robią. Patrzyli i słuchali, i stopniowo, krok za krokiem, wyłonili z tego bogactwa zwierzeń trzydzieści cztery wzorce czy, jak je nazwali, „cechy”.

Trzydzieści cztery cechy

Te trzydzieści cztery wzorce to najczęściej spotykane cechy ludzkich talentów, należą do nich na przykład: odpowiedzialność, empatia, ukierunkowanie na konkretnym celu, aktywowanie innych czy dowodzenie  Te trzydzieści cztery cechy nie wyczerpują wszystkich możliwych ludzkich typów osobowości – indywidualne osoby różnią się między sobą na nieskończenie wiele sposobów. Warto więc myśleć o tych trzydziestu czterech cechach jak o osiemdziesięciu ośmiu klawiszach fortepianu. Za pomocą tych klawiszy na pewno nie można zagrać każdej możliwej nuty, ale używając ich wielu kombinacji można ogarnąć wszystko od klasycznego Mozarta po klasyczną Madonnę. To samo dotyczy naszych trzydziestu czterech cech. Wykorzystywane inteligentnie i ze zrozumieniem mogą być pomocne w uchwyceniu wyjątkowych cech kształtujących życie każdego człowieka.

Poznaj swoje talenty

Do diagnozy talentów, badacze z Instytutu Gallupa pod przewodnictwem Donalda Cliftona, stworzyli test StrenghtsFinder, który za pomocą 177 pytań sytuacyjnych określa 5 głównych talentów każdego człowieka. . Są nimi: Achiever (Osiąganie), Activator (Aktywator), Adaptability (Elastyczność), Analytical (Analityk), Arranger (Organizator), Belief (Pryncypialność), Command (Dowodzenie), Communication (Komunikatywność), Competition (Rywalizacja), Connectedness (Współzależność), Context (Kontekst), Consistency (Bezstronność), Deliberative (Rozwaga), Developer (Rozwijanie innych), Discipline (Dyscyplina), Empathy (Empatia), Focus (Ukierunkowanie), Futuristic (Wizjoner), Harmony (Zgodność), Ideation (Odkrywczość), Includer (Integrator), Individualization (Indywidualizacja), Input (Zbieranie), Intellection (Intelekt), Learner (Uczenie się), Maximizer (Maksymalizacja), Positivity (Optymizm), Relator (Bliskość), Responsibility (Odpowiedzialność), Restorative (Naprawianie), Self – Assurance (Wiara w siebie), Significance (Poważanie), Strategic (Strateg), Woo (Czar). Talenty są naszymi autostradami, które stworzyliśmy w swoim umyśle zbierając informacje i doświadczenia. Na tych autostradach nasze ferrari pędzą z całą mocą silników. Znając swoje talenty poznajesz swoją wrodzoną naturę, jej siłę poznawczą i moc sprawczą. Na bazie talentów, czyli tego, co naturalne i wrodzone, dokładając wiedzę i umiejętności budujesz swoje silne strony w każdym środowisku, w jakim przyjdzie Ci żyć. Praca z wykorzystaniem wszystkich Talentów zawsze daje satysfakcję i wysoką efektywność.

Jak możesz wykorzystać swoje talenty?

Wynik testu i raport zawierający spersonalizowane opisy pięciu głównych cech naszej osobowości pomaga nazwać to, co składa się na unikatowy charakter każdego człowieka. Na tej bazie można wykonać trening Mocnych Stron i zastosować zdobytą wiedzę w określonej sytuacji życiowej takiej jak: praca zawodowa, relacje społeczne, czy rodzina. Z wiedzą na temat talentów łatwiej jest podjąć decyzję o planowanych studiach czy zmianie profilu działalności, łatwiej zrozumieć zachowania innych ludzi, łatwiej jest zarządzać zespołem i być zarządzanym. Wiedza o talentach to wiedza o nas samych, która sprawia, że żyje się prościej. Nie musisz uzupełniać swoich braków, potrzebujesz tylko współpracować z ludźmi, których talenty uzupełnią Twoje niedoskonałości.

Taisja Laudy

Taisja Laudy – wizjoner, ambasador spełnienia, która wierzy, że w każdym z nas drzemie ogromna moc i że zostaliśmy stworzeni do życia w radości i spełnieniu. Certyfikowany Trener Mocnych Stron Instytutu GALLUPA, twórca Formuły Geniuszu (unikatowego programu łączącego mocne strony z wartościami i strategią opartej na głębokich pragnieniach). Założycielka i Prezes Taisja Laudy & Co. – firmy działającej obecnie w Polsce, Niemczech, Nowej Zelandii i Australii, której misją i celem do istnienia jest „Przeprowadzanie Milionów do Spełnienia”.

Izabela Antosiewicz – Trener Mocnych Stron w Taisja Laudy & Co.

Szkoli w zakresie budowania synergii w zespołach, motywacji, wprowadzania języka Mocnych Stron w organizacjach. W życiu wierna zasadzie, że najlepiej być sobą, dbając jednocześnie o przestrzeń, w której inni również będą mogli pozostać sobą w naszym towarzystwie. Na przekór matematyce uważa, że w stanie synergii 1+1=11.

→ Pytanie coachingowe: Jak jeszcze dziś możesz wykorzystać swoje talenty?