Moc osobista-znajdź ją i zatrzymaj

„Nawet ropucha ma trochę siły” – przysłowie chińskie. Często tracimy właściwą perspektywę, ponieważ zaczynamy dostrzegać zalety, które wnosimy do stresującej sytuacji.

Te zalety osobiste, takie jak doświadczenie, inteligencja, zdrowy rozsądek oraz umiejętności interpersonalne, odgrywają niezwykle ważną rolę w tworzeniu pozytywnych rezultatów w takich sytuacjach. Skupiając się na aspektach negatywnych, nawet gdy chodzi o nasze zasoby możemy paść ofiarą syndromu „szklanka w połowie pełna czy w połowie pusta”. Kiedy przyjrzymy się ludziom nieustannie widzącym szklankę w połowie pustą, stwierdzimy, że zwykle im się nie przelewa, prawda?

Podsumowanie zasobów to także cenna okazja do szczerej inwentaryzacji. (…)Należy zacząć od tego, co posiadamy, co kładziemy na stole. (…) Ważnym aspektem mentalności jest zdrowa wiara w siebie.

To fragment książki „Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem”, Dale Carnegie, wyd. Sensus

Fragment specjalnie wybrany, gdyż dotyczy tego co ogromnie ważne, gdy szukamy w sobie mocy by zmieniać swoje życie – podejmować lepsze decyzje, mieć odwagę by powiedzieć nie, zadbać o swoje potrzeby. Do tego potrzeba wiary w siebie i w swoje możliwości. Dale Carnegie – pionier w dziedzinie samorozwoju i umiejętności interpersonalnych – twierdzi, że każdy z nas ma moc, by odzyskać swoje istnienie. Każdy ma siłę, by pokonywać przeszkody, wzbogacać swoje życie, osiągnąć harmonię i dobrobyt. Nigdy nie jest za późno by poprawić swój los i życie uczynić pięknym i udanym. W tej niezwykle interesującej książce znajdziemy niezawodne zasady Carnegiego, dzięki którym możemy osiągnąć  sukces zawodowy, cieszyć się zdrowiem i satysfakcjonującym życiem osobistym. Oto dziesięć wybranych złotych myśli, które warto zapamiętać:

  1. Wspaniałe życie, to życie zgodne z wyznawanymi wartościami. 2. Skoro nie szanujesz siebie, nikt nie będzie widział w tobie osoby wiarygodnej i godnej zaufania. 3. Nigdy nie próbuj wyrównywać rachunków. 4. Nie naśladuj innych. Staraj się wyciągać korzyści ze strat. 5. Dostrzegaj wyjątkowość innych. 6. Kończ jedno zanim zaczniesz drugie. 7. Zawsze zapisuj ważne rzeczy do zrobienia. 8. Naucz się odpuszczać. 9. Okazuj emocje, szczerze i wprost. 10. Zaczynaj dzień od najważniejszego zadania.