Jak radzić sobie ze stresem w biznesie?” wywiad z ekspertką Renatą Grelewicz

Zapraszamy do lektury wywiadu z Renatą Grelewicz -psychologiem, coachem ICF PCC, trenerem i praktykiem biznesu. Wywiad przeprowadziła Joanna Kuźma, Koordynatorka ds. Projektów Rozwojowych, psycholog i trener CoachWise.

Z jakimi wyzwaniami z obszaru stresu i emocji najczęściej mierzą się Twoi Klienci?

Wiesz Asiu, to ciekawe pytanie, ale jak szukam pamięcią, to chyba jeszcze nikt mi nie powiedział wprost, że przychodzi, bo nie radzi sobie ze stresem. Moje doświadczenie jest takie, że Klienci nie zgłaszają takich tematów w sposób bezpośredni. Raczej mówią już o skutkach objawach związanych z tym, że tak długo żyli pod presją. Mówią o bólach mięśni, o porannym zmęczeniu, o problemach z zasypianiem, o przerywanym śnie, niepokoju weekendowym, drażliwości, uczuciu wyczerpania, spadku energii, utracie witalności, o tym, że zauważają mniejsze zaangażowania w pracy, czy w obowiązki domowe. Bywa, że nie mają ochoty na kontakty towarzyskie, że nadużywają alkoholu, leków. Przychodzą więc z objawami wypalenia, ale ciężko im się przyznać, że ich doświadczają, ponieważ przyznanie się do tego byłoby (według nich) oznaką słabości. Poza tym, ludzie często nie zauważają pierwszych objawów stresu. Nie łączą porannego zmęczenia, kłopotów z zasypianiem, czy drażliwości właśnie ze stresem.

Widziałam ostatnio badania, które pokazały, że ponad 30% osób już w niedzielne popołudnie ze zgrozą myśli o kolejnym dniu pracy, aż 70% nie jest w stanie odprężyć się po trudnych przeżyciach związanych z pracą, a u 50% osób myśli ciągle krążą wokół pracy. Dane te robią wrażenie. A w związku z tym, że dla wielu praca stanowi bardzo istotną część życia, to zjawisko wydaje się godne uwagi podczas podejmowania decyzji dotyczących działań w obszarze profilaktyki zdrowia i to na każdym szczeblu, zarówno w skali ogólnoświatowej, w skali działania dużego, średniego i małego biznesu, czy każdej społeczności domowej. Trzeba zacząć o tym myśleć globalnie i holistycznie. W USA wydaje się rocznie 7 500 dolarów na pracownika na leczenie dolegliwości związanych ze stresem.

Co jest kluczowe w pracy nad radzeniem sobie ze stresem?

W ostatnich latach poświęcano sporo uwagi zależnościom między osobistą wydajnością i skutecznością a inteligencją emocjonalną. Kilku teoretyków zajmowało się wymiarem duchowym działań biznesowych – tym, w jaki sposób głębsze wartości i świadomość sensu życia wpływają na efektywność. Od niedawna rośnie również świadomość i uwaga, jaką poświęca się roli, jaką pełni kondycja fizyczna. Na rynku usług szkoleniowych jest coraz więcej ofert od trenerów personalnych, osób zajmujących się fizycznością naszego ciała. Poza tym, poszerza się oferta szkoleniowa i obok kształcenia kompetencji zawodowych i osobistych, dochodzą kompetencje energetyczne – coraz więcej firm i działów HR dba już o te wszystkie aspekty. To dobry znak, bo utrzymanie wysokiej efektywności wymaga łączenia wszystkich elementów, ponieważ człowiek powinien być traktowany jako całość. Mi osobiście bliskie jest myślenie o człowieku wyposażonym w minimum 4 energie życiowe: ciało, emocje, umysł i ducha, czy wartości. Świadome dbanie o te zasoby tak, aby były we względnej równowadze jest kluczem do zdrowego, efektywnego i spokojnego sposobu życia zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej.

Więcej na Coachwise.org