Jak poprawić jakość życia dzięki codziennej rutynie?

Jeśli sądzisz, że stworzenie codziennej rutyny wymaga dużo pracy, masz rację. Zdecydowanie jest to kolejna rzecz, którą warto dodać do listy rzeczy do zrobienia. Tylko po co to robić?

Zagrajmy w „prawda, czy fałsz”.

1. Dzięki rutynie łatwiej jest utrwalać konkretne nawyki.
2. Rutyna zwiększa Twoją wydajność.
3. Rutyna rozbudza kreatywność.
4. Rutyna daje poczucie bezpieczeństwa.
5. Rutyna ułatwia koncentrację.
6. Rutyna zmniejsza presję.
7. Rutyna sprawia, że zadanie staje się prostsze.
8. Rutyna pomaga walczyć z prokrastynacją, zmniejszając odczuwalny stres.

Które z tych twierdzeń jest fałszywe? Żadne. Okazuje się bowiem, że gdy nasze dni będą zawierały odpowiednią dawkę rutyny, to będą one lepsze, bardziej satysfakcjonujące i szczęśliwe.

W książce „Wykorzystaj lepiej każdy dzień. Jak zoptymalizować 6 kluczowych obszarów codziennej rutyny”, S. J. Scott i Rebecca Livermore dowodzą, że stworzenie codziennej rutyny jest niezbędne do tego by osiągnąć zamierzone cele – czy to związane z karierą zawodową, czy życiem osobistym. Rutyna chroni nas bowiem przed marnowaniem czasu i energii i jednocześnie wyposaża w sposoby, które zapewniają elastyczność, skuteczność i motywację, by zdążać do celu. Każdy, kto myślał o rutynie jako czymś, co jest nudne i monotonne, może zmienić zdanie, gdy dowie się, że to nie musi być prawda, o czym przekonują autorzy książki. Rutyna bowiem jest dobroczynna wtedy, gdy jest dopasowana do nas – do naszych przyzwyczajeń, trybu życia, czy temperamentu, oraz gdy dotyczy sześciu najważniejszych obszarów życia: energii, odżywiania się, aktywności fizycznej, codziennych zajęć, pracy, przyjemności.

Każdy z tych obszarów jest w książce skrupulatnie analizowany i omawiany. Dostajemy porcję wiedzy oraz konkretne wskazówki, które pomagają w stworzeniu codziennej rutyny szytej na miarę.

Wykorzystaj lepiej każdy dzień. Jak zoptymalizować 6 kluczowych obszarów codziennej rutyny, S. J. Scott, Rebecca Livermore, tłum. Joanna Sugiero, wyd. Sensus, Gliwice 2022

[fot. Alceisure]