Ewa Stelmasiak: to co obdarzamy uwagą, ma szansę rozkwitnąć

W dobie gdy świat pędzi i wszystkiego jest za dużo, towarami luksusowymi nie są już tylko perfumy, ekskluzywne samochody i nieruchomości. Najbardziej pożądane, mało dostępne i bezcenne wydają się dziś być czas i przestrzeń dla siebie. To dlatego warto sięgnąć po odpoczynek w skali mikro.

Życie kobiety przedsiębiorczej cechuje swoiste bogactwo równoważących się obszarów życia, które wzajemnie się przenikają tworząc mozaikę kolorów i wzorów. Nic nie jest na stałe, bo raz większą połać zajmuje praca, innym razem – życie osobiste. Raz decydujemy się poświęcić więcej czasu na relacje towarzyskie, innym razem robimy przestrzeń na często trudne do wykonania nic-nie-robienie. W każdej chwili życia podejmujemy decyzję który obszar swojego życia zasilić życiodajną uwagą. Wiemy bowiem, że to co obdarzamy uwagą ma szansę rozkwitnąć. Kobieta przedsiębiorcza to zatem prawdziwa mistrzyni decyzji, która – jak wytrwała ogrodniczka – w świadomy sposób pielęgnuje różne obszary życia tworząc dla nich warunki rozwojowe.

Tymczasem we współczesnym świecie, który gloryfikuje działanie, trudno jest pozwolić sobie na oddech i odpoczynek. Pomiędzy mężem i dziećmi, projektami, fakturami i zakupami, zasilana pasją i determinacją kobieta przedsiębiorcza może czuć, że brak jej czasu i przestrzeni na objęcie uwagą samą siebie. Może być tak, że stać ją na nowe perfumy, ale najbardziej tęskni za tym, aby mieć wolną głowę, uwolnić się od myślenia o czekających na wykonanie zadaniach i po prostu głęboko odpocząć. Czasami odkłada tę potrzebę na później tłumacząc sobie, że przyjdzie taki czas, w którym nie będzie musiała aż tak angażować się w niektóre projekty życiowe. Czas płynie, a w każdej chwili pojawiają się coraz nowe – i nie cierpiące zwłoki – wyzwania, uniemożliwiając jej dojście do punktu, w którym wreszcie przeznaczy czas na prawdziwy odpoczynek.

Tymczasem warto pamiętać, że czas i przestrzeń, a także odpoczynek w skali mikro, dostępne są dla wszystkich i w każdej chwili. Aby głęboko się zregenerować i odprężyć nie musimy mieć bowiem całej godziny albo dnia. Wystarczy jedna lub trzy minuty. Służą temu na przykład ćwiczenia oddechowe. Warto zacząć od położenia jednej dłoni na brzuchu, drugiej zaś na klatce piersiowej oraz uważnego obserwowania swojego oddechu. Ma to na celu uświadomienie sobie czy nasz oddech jest głęboki czy płytki, płynny czy szarpany. Warto też przenieść uwagę na swoje stopy albo popatrzeć na otwartą przestrzeń i obserwować co zmienia się w naszym ciele i umyśle. Jak pisze Thich Nhat Hanh: „Na tym polega cnota niedziałania. Wstrzymujemy myślenie, sprowadzamy umysł z powrotem do ciała i stajemy się prawdziwie obecni”. Dla siebie, dla innych i dla świata.

To, że czas i przestrzeń stały się rzadkimi dobrami luksusowymi wynika z tempa życia we współczesnym świecie, ale także z naszej percepcji, że jest nam czegoś brak. Wystarczy więc zrobić głęboki wdech i zmienić swój sposób myślenia na taki, który nam służy, a z mikro-odpoczynku uczynić jeden z priorytetów na liście zadań. Pośród zgiełku i chaosu, w natłoku myśli i spraw, zawsze mamy możliwość, by sięgnąć w głąb siebie. Koncentrując się na oddechu głęboko odpoczywamy i robimy w sobie przestrzeń. „Gdy zmienisz sposób w jaki patrzysz na różne rzeczy, te rzeczy również się zmienią.” – napisał Wayne Dyer. Warto tego doświadczyć wprowadzając do swojego życia mikro-odpoczynek, a z każdym oddechem gruntować się w przekonaniu, że tu i teraz, w chwili obecnej, mamy wystarczająco dużo wszystkiego, w tym czasu i przestrzeni.

Ewa Stelmasiak

O tym jak dbać o well-being w swoim życiu i pracy będzie można posłuchać na pierwszej w Polsce, międzynarodowej konferencji „Well-Being w Biznesie”, która odbędzie się 3 października 2017 roku w Warszawie. Więcej informacji: www.wellbeingconference.pl 

Ewa Stelmasiak: pierwszy certyfikowany coach wellness w Polsce (CWHC) i menedżer programów wellness dla firm (CWWPM). Po 13 latach pracy w dużej międzynarodowej firmie, gdzie zajmowała się działaniami pro-pracowniczymi i CSR, założyła The Wellness Institute. Trenerka, edukatorka, autorka artykułów naukowych i prelegentka na międzynarodowych konferencjach naukowych w Europie i USA. Wykształciła się w USA (m.in. MSc in Communications Management, Newhouse School of Public Communications, Syracuse University) i stamtąd sprowadziła do Polski naukowe podejście do wellness. Autorka koncepcji ewolucyjnej wizji medycyny, w której każdy pacjent ma dostęp do coachingu wellness w celu wspomagania zdrowienia na poziomach mentalnym i emocjonalnym.