Czego tak naprawdę pragniesz? Poznaj 50 zasad skutecznego budowania kariery

Któregoś razu dyrektor artystyczny „Cosmopolitan” John jechał na sesję z grupą dwudziestokilkuletnich modeli. Nagle jeden z nich bardzo się zdziwił, że bus, którym podróżowali, oddala się od Manhattanu. Kiedy zapytał, co się dzieje, wyjaśniono mu, że sesja odbędzie się na przedmieściach Nowego Jorku, a powrót przewidziany jest  w najlepszym razie – na dwudziestą pierwszą. – Chwileczkę – obruszył się chłopak – umówiłem się już z dziewczyną. Nie mogę wrócić tak późno. – Przykro mi – odparł John. – Osoba, która się z tobą kontaktowała, powinna była cię uprzedzić. Teraz już nic na to nie poradzę.

Dziesięć minut później, gdy bus zbliżał się do wjazdu na autostradę prowadzącą poza centrum, chłopak złapał się za brzuch i zaczął pojękiwać. – Czy możemy się zatrzymać? – wymamrotał do kierowcy. – Niedobrze mi. Kiedy bus stanął, model wysiadł, zgiął się wpół, jakby miał za chwilę pozbyć się za wartości żołądka na poboczu, a potem – czego można się było spodziewać – pognał na złamanie karku w stronę centrum i tyle go widziano. Gdy nazajutrz John opowiedział mi o tym incydencie, wybuchnęłam śmiechem.

– Chłopak przynajmniej wie, na czym mu zależy – skwitowałam. Jedna rzecz łączy niemal wszystkie znane mi kobiety sukcesu: robią to, co na prawdę kochają i co jest dla nich ważne. Twoje szanse na wspaniałą karierę wzrosną, jeśli zajmiesz się zawodowo czymś, co cię bez reszty pochłania. Pasja pobudza do działania, ułatwia podejmowanie decyzji i pomaga przezwyciężać strach. A poza tym daje mnóstwo satysfakcji. Oczywiście praca związana z pasją po winna się łączyć z odpowiednimi zarobkami, chyba że masz odziedziczyć spory spadek. Pisanie i redagowanie tekstów fascynowało mnie od dziecka. Gdy miałam około siedmiu lat, zaczęłam tworzyć sztuki i historyjki. Przygotowywałam także gazetki i broszurki. W liceum marzyłam o tym, że pewnego dnia przeprowadzę się do Nowego Jorku i zostanę dziennikarką, redaktorką lub pisarką. Nawet jeśli nie odkryłaś swojego powołania przed wkroczeniem w dorosłość, to wcale nie znaczy, że jesteś na straconej pozycji. Wielu ludzi potrzebuje czasu, aby odnaleźć swoją prawdziwą pasję – i nic w tym złego. Pamiętaj jednak, że nie możesz latami tkwić w pracy, która w ogóle cię nie pociąga. W przeciwnym razie będziesz musiała bardzo się wysilać, aby poczuć satysfakcję i odnieść sukces, który w innym miejscu odniosłabyś z łatwością. Poza tym im dłużej będziesz wykonywała nietrafiony zawód, tym trudniej będzie ci go zmienić. A może warto zastanowić się już te raz, co tak na prawdę powinnaś robić? Jeśli niesprzyjające warunki gospodarcze nie pozwalają obecnie na wcielenie tego pomysłu w życie, przynajmniej będziesz gotowa do działania, gdy sytuacja się zmieni.

Kate White – prelegentka na wielu konferencjach biznesowych, kobieta sukcesu, autorka serii bestsellerów, przez 14 lat była redaktor naczelną amerykańskiej edycji magazynu „Cosmopolitan”. Potem postanowiła skupić się na pisaniu książek. Napisała kilka poradników zawodowych dla kobiet, takich jak Grzeczne dziewczynki stoją w miejscu… a przebojowe kobiety robią karierę, oraz bestsellerową serię kryminałów o Bailey Weggins. Jej książki są publikowane w 18 krajach świata. Mieszka na Manhattanie wraz z mężem i dziećmi. Teraz ukazuje się jej książka Tajemnice kariery. 50 sekretów, które powinna znać każda kobieta sukcesu, w której zdradza czytelniczkom swoje sekrety. Ta książka to kompleksowy i jednocześnie dowcipny i błyskotliwy przewodnik. Przyda ci się niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją karierę, wracasz na rynek pracy, czy też chcesz dokonać rewolucji w swoim życiu zawodowym. Nauczysz się planować, organizować oraz pracować nad sobą i nad rozwijaniem pewności siebie, a także obudzisz w sobie liderkę!

W tej książce podpowiadam, jak to wszystko osiągnąć. Znajdziesz tu błyskotliwe porady, sprawdzone strategie i mnóstwo inspiracji do samorozwoju. Mam nadzieję, że moja książka okaże się dla ciebie cennym źródłem informacji. Wierzę, że pomoże ci nie tylko osiągnąć sukces, którego pragniesz, ale także cieszyć się z niesamowitych profitów, które przychodzą wraz z nim.

Kate White

Fragment pochodzi z książki, która ukaże się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Fot. TheMuse.com

→ Pytanie coachingowe: Gdzie chcesz być za trzy lata?