Istnieje wiele mitów na temat charyzmy: że mają ją tylko osoby ekstrawertywne, że jest cechą wrodzoną, darem. Świat nauki i rozwoju osobistego ma na ten temat odmienne zdanie.
Charyzmatyczne osoby potrafią – świadomie lub nieświadomie – wybierać takie zachowania, które wprowadzają innych ludzi w odpowiedni stan. Każdy może wyzwolić i wyćwiczyć w sobie tę umiejętność. „Budowanie charyzmy polega na wprowadzaniu pewnych modyfikacji do zachowania – pisze Olivia Cabane. – Charyzma nie wymaga, abyś był nadzwyczajnie towarzyski, atrakcyjny, nie musisz też zmieniać osobowości. To umiejętność, dyscyplina, którą można porównać z grą na instrumencie lub uprawianiem sportu: wymaga pracy, treningu i zestawu odpowiednich narzędzi”.
W książce „Mit charyzmy” Olivia Fox Cabane – autorytet w dziedzinie przywództwa, wykładowca wielu prestiżowych uczelni w USA – przytacza ciekawą historię. W roku 1986 w Londynie dwaj mężczyźni – William Gladstone i Benjamin Disraeli – rywalizowali o stanowisko premiera Zjednoczonego Królestwa. W ostatnim tygodniu przed wyborami każdy z panów zaprosił na obiad tę samą kobietę. Po odbytych spotkaniach prasa zapytała ją, jakie wrażenie zrobili na niej rywale. Odpowiedziała tak: „Po zjedzeniu obiadu z panem Gladstone’em sądziłam, że jest on najinteligentniejszym mężczyzną w Anglii. Ale po obiedzie w towarzystwie pana Disraelego ja sama poczułam się tak, jakbym była najbystrzejszą kobietą w tym kraju”.
Czytaj pełny artykuł tutaj
Fot. Magazyn „Coaching”.