Agata Komorowska: Wszystko możesz, nic nie musisz!

Jest mamą, samotnie wychowującą czwórkę kochanych urwisów: 15-letniego Aleksa, 9-letniego Krystiana z Zespołem Downa, adoptowaną 6-letnią Adę oraz 15-letniego Michała, dla którego stała się rodziną zastępczą. Prowadzi też bloga www.agatakomoriwska.pl, na którym dzieli się swoimi doświadczeniami, które nie zawsze były miłe. Dziś jest szczęśliwa i wdzięczna za wszystko, co ma i co ją spotkało. Ale nie zawsze tak było…

Przez jakiś czas Agata Komorowska miała „przyjaciółkę”, która długo nie chciała opuścić czterech ścian jej domu. Czuwała, troszczyła się, była przy niej w dzień i w nocy, dawała przyzwolenie na niewychodzenie spod kołdry… To nie była „przyjaciółka” ale zakamuflowana kreatura, która podstępnie kradnie radość życia. Miała na imię Depresja. Agata Komorowska mierzy się z nią w swojej książce „Depresjologia”, którą napisała dla wszystkich, którzy zmagają się z depresją, poszukują recepty na życie w harmonii i pragną znaleźć odwagę by zacząć iść swoją drogą.

Nie chodzi o to, by każdego dnia zapisywać kolejną kartkę w księdze życiowych skarg i zażaleń – nie ma instytucji, która rozpatrywałaby takie reklamacje. Co jednak zrobić, kiedy świat jawi się już tylko w czarno-szarej palecie barw? Do kogo się zwrócić, kiedy coraz silniej i dotkliwiej uchodzi z nas życie? W którym momencie udać się po pomoc? Czy z depresją można wygrać na dobre? Czy należy próbować ją pokonać, czy też spróbować czegoś zupełnie innego?
„Bez względu na to, czy siedzisz w czarnej dziurze po uszy, czy dopiero czujesz, że coś cię do niej wciąga, że coś jest nie tak, że tracisz grunt pod nogami, że nie tak miało być, że „Co, do cholery, się z tobą dzieje, bo przecież powinnaś być zadowolona, a nie jesteś?” – tę książkę napisałam dla Ciebie.”

„Depresjologia” nie jest kolejnym poradnikiem ze zbiorem złotych rad i „niezawodnych” sposobów na pozbycie się chandry. Depresja to nie chandra. Depresja to choroba, która potrafi skutecznie odebrać chęć życia. Agata Komorowska w swojej książce opisuje historię zmagania się z chorobą – nie walki, nie wojny, bo jak sama pisze, z depresją nie należy walczyć, można ją za to przechytrzyć, nie skupiając się na niej, a na tym, co dla nas najważniejsze.
„Zamiast tracić energię na zmaganie się z własnymi słabościami, niedoskonałością dziecka czy depresją, wystarczy skupić się na tym, co dobre, co naprawdę ważne, kim naprawdę jesteś i czego naprawdę chcesz. Wystarczy pokochać, nie pokonać, bo pokonać się nie da i bez względu na to, jakich metod użyjesz, przegrasz. Jeśli wybaczysz i pokochasz, jeśli zaakceptujesz, jeśli się zachwycisz, jeśli przejdziesz przez to maleńkimi krokami, to cała walka i całe zło znikną, a w twoim życiu samo zacznie pojawiać się to, czego pragniesz. Poczujesz spokój i harmonię bez wysiłku, bez bólu, bez poświęceń. Nie wierzysz? Spróbuj, co ci szkodzi. Mnie się udało.”
W złożonym procesie powrotu do zdrowia, w którym zaangażowane są: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, najważniejsze jest odnalezienie harmonii między Sercem, Duszą, Ciałem i Rozumem.

„Depresjologia” to książka o akceptacji, nauce miłości do samej siebie oraz potrzebie odnalezienia wewnętrznego spokoju, dzięki któremu wyjście z choroby jest możliwe. Została napisana z myślą o wszystkich tych, którzy zmagają się z depresją, a także ich bliskich i przyjaciół. To przystępnie napisany przewodnik o drodze do szczęścia i spełnienia dla tych, którzy poszukują recepty na życie w harmonii, pragną dowiedzieć się kim naprawdę są, i znaleźć inspirację i odwagę, by podążać własną drogą. To książka o tym, co zrobić, aby jutro, kładąc się spać, móc powiedzieć sobie: jestem wdzięczny/-a za moje życie.

Więcej o Depresjologii na blogu Autorki, a książkę można kupić  od 19 lipca we wszystkich dobrych księgarniach oraz Empikach. Do sprzedaży trafi również audiobook „Depresjologii” w interpretacji Doroty Landowskiej. Do kupienia od 8 sierpnia na Storytel.pl

Depresjologia 3D small

O Autorce:

Agata Komorowska – autorka bloga AgataKomorowska.pl, pisarka oraz pełnoetatowa matką czwórki dzieci. Debiutowała książką „Anioły mówią szeptem”, opowiadającą o macierzyńskiej miłości. Nominowana do Superbohaterki Wysokich Obcasów i Mamy 10-lecia miesięcznika „M jak Mama” za odważne pisanie o rzeczach, których sama doświadczyła: samotnym macierzyństwie, niepełnosprawności dziecka, rodzicielstwie adopcyjnym i zastępczym, rozwodzie, załamaniu i depresji. O sobie mówi, że jest buntowniczką, która każdego dnia łamie stereotypy i przeciera ścieżki.

/fot. Iwona Karolak/